۱۳۹۵ فروردین ۱۵, یکشنبه

چی گوش کنیم؟

در یادداشت‌های مهدکودک دخترم نوشته‌اند هرجا صدای سازی بلند است خودش را سریع به آن نقطه می‌رساند. برای سرگرم کردن او با موسیقی فرنگی مشکلی نداریم بس که گسترده است. اما امان از محصولات فارسی. در این خشکسالی چند مجموعه موسیقی عالی وجود دارد، بقیه کسل کننده و غمگین و بعضی واقعا بد است. این تجربه و نظر من درباره چند سی‌دی است که در خانه داریم.


١- پردیس

با فاصله خوبی پردیس بهترین، سرگرم کننده‌ترین و بی‌نقص‌ترین سی‌دی موسیقی ایرانی است که داریم. شوربختانه توسط گروهی در آمریکا تهیه شده که خودشان گرداننده یک مهدکودک ایرانی هستند و برای همین ممکن است دسترسی به آن داخل ایران چندان راحت نباشد. به شکل سرگرم کننده‌ای اعداد، الفبا، هفت سین، و حرکات بدنی و ... را آموزش می‌دهد و هیچ نقطه سیاهی پیدا نمی‌کنید که بخواهید آن را از سی‌دی حذف کنید. قیمتش در آمازون انگلیس نسبتا بالاست. در آمازون آمریکا ارزان‌تر است. احتمالا راه دیگری برای تهیه آن باشد مثل این لینک. می‌توانید با مدرسه پردیس تماس بگیرید.
۲- دومین کار خوب که همین تازگی‌ها کشف کردم چشمک است که آن هم در مهدکودکی در آمریکا تهیه شده و آدم بسیار خلاقی به نام آیتک آن را تهیه کرده است. دلنشین و دل انگیز. بدون هیچ نکته اضافه. اینجا روش تهیه آن را نوشته. یک ویدئو هم روی یوتیوب دارند اگر دسترسی دارید. ببینید. ۳- سومین کار خوبی که در خانه گوش می‌دهیم مجموعه شعرهای کودکان است که هنگامه یاشار آن را در سا‌ل‌های دور خوانده. معروف‌ترین آهنگش "خوشحال و شاد و خندانم" است. من موقع خواندن "عمر ما کوتاست" را به "روی تو زیباست" تغییر می‌دهم و شعر شکار آن را کلا حذف می‌کنم. در یک جاهایی رد پای خشونت و لگد و ... دارد که می شود آن را هم لاپوشانی کرد.
۴- چهارمین سی‌دی خوبی که داریم "این گوشه تا آن گوشه است" که در گوشه‌های موسیقی سنتی ایرانی تهیه شده اما اصلا حوصله سربر نیست مخصوصا که بعضی از آهنگ‌ها به شکل داستان است. بعید می‌دانم بچه‌های زیر دو سال با شعر آن چندان ارتباط برقرار کنند اما به هرحال موسیقی برایشان سرگرم کننده است و به طور شگفت‌انگیزی بعدا متوجه می‌شوید شعر را حفظ کرده‌اند.
۵- کارهای ثمین باغچه‌بان خاطرات کودکی ماست. اما الان که دوباره گوش می‌دهم این سوال برایم پیش می‌آید که واقعا همخوانی گروه کر با موسیقی حماسی چقدر برای یک بچه یک‌ساله جذاب است؟ خیلی کم. دخترک ما فقط با یکی دو آهنگ آن بی‌نهایت حال می‌کرد. به محض آنکه عقل و دستش رسید این موسیقی را از ضبط بیرون می‌آورد و به جایش پردیس را می‌گذاشت. اما به هرحال داشتنش بر هر خانواده ایرانی به خاطر خاطرات گذشته واجب است. هرچند آن هم رگه‌هایی از حیوان‌آزاری دارد.
۶- «نمک» گروه آدمک تازه به دستم رسیده. به نظرم کار قوی و خوبی است اما اینقدر غمگین است که ترجیح می‌دهم برای بچه نگذارم. شاید برای لالایی گاهی به کار آید اما در مجموع این همه غم و اندوه برای چه؟

این سی‌دی های موسیقی است که کنار ضبط بچه نگه می‌دارم. لطفا اگر شما هم مجموعه خوبی دارید به من معرفی کنید.

در کنار این سی‌دی ها مرجان فرساد یک لالایی دارد که بی‌نظیر است. آن را اینجا گوش کنید.

یک سری لالایی بین‌المللی دلنشین هم وجود دارد که دختر من ترکی آن را گوش می‌کند. حتی اگر ترکی هم ندانید از این کلیپ لذت می‌برید بس که زیباست.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر